Suomen Lastenhoitoalan Liitto SLaL ry on koulutettujen lastenhoitoalan ammattilaisten ja alan opiskelijoiden yhteinen järjestö. Teemme parempaa arkea lastenhoidon ammattilaisille.


Suomen Lastenhoitoalan Liitto SLaL ry
Suomen Lastenhoitoalan Liitto SLaL ry on koulutettujen lastenhoitoalan ammattilaisten ja alan opiskelijoiden yhteinen järjestö. Teemme parempaa arkea lastenhoidon ammattilaisille. Tarjoamme koulutusta, ratkomme arjen haasteita, vaikutamme alan tulevaisuuteen ja tuomme innostuneet osaajat yhteen paikallisesti ja valtakunnallisesti.
SLaL:n jäsenet ovat lastenhoitajia, päivähoitajia, lähihoitajia ja lastenohjaajia sekä muita jatkokouluttautuneita ammattilaisia, kuten terveydenhoitajia ja sosionomeja.
Liiton jäsenet työskentelevät terveiden ja sairaiden lasten ja nuorten parissa. Työpaikkoina heillä ovat muun muassa päiväkodit, sairaaloiden lastenosastot ja synnyttäneiden vuode- ja vierihoito-osastot, lastensuojelulaitokset sekä hoito- ja kuntoutuslaitokset.
SLaL on perustettu vuonna 1940. Olemme taloudellista edunvalvontaa hoitavan Tehyn yhteistyöjärjestö ja yksi sen perustajajäsenistä. Suuri osa jäsenistämme on myös Tehyn jäseniä. SLaL:n jäsenenä voi myös olla, vaikka taloudellinen edunvalvonta hoituisi jossain muussa kuin Tehyssä.


Liity jäseneksi
Liittoon voivat liittyä lastenhoitoalan ammatillisen perustutkinnon suorittaneet henkilöt ja lastenhoitoalan opiskelijat.

Opiskelijoille
Suomen Lastenhoitoalan Liitto, SLaL, on oikea liitto sinulle, joka olet sosiaali- ja terveysalan tai kasvatusalan toisen asteen tutkinnon suorittanut ammattilainen tai opiskelet alalle.

Uusi esitteemme
Uusi interaktiivinen esitteemme on julkaistu.
Ajankohtaista
Pyöreän pöydän keskustelu
Lausunto kolmiportaisesta tuesta
Kaivattuja korjauksia varhaiskasvatuslakiin
SLaL:n Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi varhaiskasvatuslain muuttamisesta 16.11.2020
Ehdota vuoden lastenhoitajaa
Uutisia

Seuraa sosiaalisessa mediassa
”Ihan esimmäiseksi on turvattava pienten lasten turvallisuus ja se, että he saavat tarpeeksi syliä ja huomiota aikuiselta. Kaikista pienimmät lapset eivät hyödy niinkään ryhmätoiminnasta, vaan tarvitsevat erityisesti aikuisen syliä ja hoivaa.”

Kymmenkuisten vauvojen määrä päivähoidossa on räjähtänyt kasvuun. Joissakin kaupungeissa se on jopa tuplaantunut muutamassa vuodessa.
ruuhkavuodet.fiHyvää ja iloista äitienpäivää kaikille äideille, mummoille, isoäideille, bonusäideille, äidiksi haluaville jne!
Aika kääriä itsensä viikonlopun viettoon #chachacha Ihanaa ja rentouttavaa aurinkoista viikonloppua!
Tuntuuko, että ilmoitusvelvollisuus toimii ja siitä on hyötyä, vai onko ihan vitsi?
Oletko saanut työnantajalta selkeät toimintaohjeet? Tämä juttu uusimmasta Tehy-lehdestä.
”Pulkkisen mukaan lapsia koskeva tutkittu tieto ei näy päätöksenteossa. Hänen tutkimuksensa osoittaa, että hyvä lapsuus kantaa pitkälle elämässä. Lapsilähtöisyys tarkoittaa Pulkkiselle sitä, että lapsen psykologiset tarpeet otetaan huomioon.
Lapset tarvitsevat paljon ...rakkautta ja sitä että he tietävät, mitä heiltä odotetaan. Siltä pohjalta he voivat kokea onnistumisen tunteita. Lisäksi he tarvitsevat kokemuksen sisäisestä vapaudesta ja autonomiasta, johon heitä rohkaistaan.”

Psykologian professori Lea Pulkkinen toivoo, että lapsia koskevat päätökset perustettaisiin tutkimustiedolle. Psykologian professori Lea ...
www.ku.fi